strona główna

                  mirror na stronie audioretro.pl        

skarabo.net

projekty audio >> nie tylko moje > wzmacniacz Single Ended

Strona  skarabo.net  jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze.  Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.


projekty audio  >> nie tylko moje >
  I Circlotron I słuchawkowiec lampowy I słuchawkowiec OTL I buforek  I tuning gramofonu I preamp lampowy I wzmacniacz SE


Lampowy wzmacniacz SE - wersja Piotra Gawlasa

Końcem szkoły podstawowej zacząłem się bawić elektroniką. Była jednym z wielu moich zainteresowań, ale wybrałem się ma kurs, zorganizowany w Domu Kultury i prowadzony przez starszego pana. Jako młody konstruktor interesowałem się głównie półprzewodnikami, a tu facet na zajęcia przyniósł stare radio Pionier i powiedział że trzeba zacząć od podstaw. No cóż, znudziły mi się szybko starocie i wróciłem do swoich tranzystorów. Zbudowaliśmy z kolegą kilka wzmacniaczy, od podstaw, włącznie z rysowaniem i z trawieniem płytek. Nawet nieźle działały! Miały sporo mocy, niezłego kopa. Później hobby ucichło.

Nie wiem w sumie skąd to się wzięło? Kolega z pracy zaczął opowiadać mi kiedyś o swoim ojcu, który pracował we zakładzie we Wrocławiu jako elektronik. Naprawiał sprzęt lampowy. Później jak miał już swój warsztat zbudował sobie wzmacniacz lampowy i podobno bardzo fajnie mu to grało. Mnie przypomniały się zmagania jako chłopca z tranzystorami, ale i kurs, na który byłem wtedy chyba zbyt młody? W necie szybko znalazłem masę ciekawych stron o tematyce lampowej, wertowałem je nocami czytając informacje dotyczące układów lampowych. Natknąłem się również na stronę Audiotonu i przypadły mi do gustu opisy i schematy które na niej znalazłem. Zacząłem się rozglądać za częściami i kombinować jak to wszystko poskładać i kiedy, bo strasznie chciałem się przekonać jak brzmi lampa; nigdy nie miałem okazji posłuchać tego typu wzmacniaczy.

Chciałbym zaprezentować kilka zdjęć z budowy pierwszej mojej lampowej konstrukcji. Chałupniczymi metodami, z tego co znalazłem, wykonałem obudowę. Lampy i trafa pokupowałem w sklepach internetowych. Skleciłem to w całość i całkiem miło się zdziwiłem gdy  wreszcie go posłuchałem. Grał całkiem mocno, ciepło i jakoś tak inaczej, miał większą głębię dźwięku, więcej przestrzeni. Choć zaledwie 2W mocy emitował, a pan, który pomierzył mi go na oscyloskopie i innym sprzęcie stwierdził, ze chyli czoła przed młodymi konstruktorami, którzy robią prawie z niczego rzeczy, które bardzo dobrze się prezentują!

Na pomiarach wypadł całkiem nieźle jak na SE i z TAKIMI trafami na wyjściu! Te trafa to była kolejna rzecz, która zszokowała mojego pomiarowca. Podobno są zbyt małe jak na jakość, którą oddają? Ja tam nie wiem?

Pozdrawiam
Piotr >>Kudlaty<< Gawlas

Peter Kudlaty


Na początku było metalowe chassis. 
Zastosowałem klasyczny i niezawodny montaż przestrzenny.

Schemat wzmacniacza  - na stronie "Najprostszy SE"

Transformatory kupiłem w sklepie internetowym. 
Mają moc 5W i zabudowane są metalowymi pokrywami.

Jako łączówek użyłem płytki uniwersalne z nawierconymi otworami, przez które przewleczone są odcinki drutu ("oczka"). 

Zastosowane lampy to EL84,
oraz ECC83 słowackiej 
firmy "JJ" zakupione w sklepie internetowym.
Pierwsze próby i pomiary.
Przymiarki do obudowy. 
Za transformatorami głośnikowymi znajduje się toroidalny transformator zasilający,  umieszczony w metalowej puszce, co radykalnie mniejsza zakłócenia rozsiewane przez ten transformator.
Tak to mniej więcej będzie wyglądało...
Wersja finalna.
Do wzmacniacza dodałem jeszcze przedwzmacniacz gramofonowy (lampy widoczne w tyłu,  z prawej strony, obok transformatora zasilającego).

Bezpieczeństwo:

Zanim zaczniesz pracować z wysokimi napięciami, poczytaj o skutkach działania prądu na organizm człowieka na stronie "Bezpiecznie!"

Bądź ostrożny! Zawsze pracuj uważnie i z wyobraźnią.

Urządzenia elektroniczne zwykle są zasilane z sieci 230V. 
Napięcie sieciowe jest niebezpieczne, dlatego stosuj przemyślane rozwiązania swoich konstrukcji tak, by nie narazić siebie i innych użytkowników na porażenie prądem elektrycznym! 
 

W urządzeniach lampowych występują wysokie napięcia. Wszelkich regulacji dokonuj przy wyłączonym zasilaniu i po rozładowaniu kondensatorów wysokonapięciowych!

Lampy i niektóre rezystory rozgrzewają się do wysokiej temperatury.  Łatwo o poparzenie!
 


moje projekty  >> i nie tylko moje >
  I Circlotron I słuchawkowiec lampowy I słuchawkowiec OTL I buforek  I tuning gramofonu I preamp lampowy I wzmacniacz SE


powrót do góry >

I strona główna I audio-retro I projekty audio I w wolnym czasie I warto odwiedzić I  

©  2000 - 2022 | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone