Jest to strona hobbystyczna, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze.  Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.
 

        strona główna

                                   www.skarabo.net        

skarabo.net

moje projekty >> nie tylko lampowe > różne

moje projekty  >> nie tylko lampowe >
  I bezpiecznie! I zasilacz preampa I wzmacniacz na LM I hybryda słuchawkowa I opóźniacz I ładowarka I podstawki I pomiary oscyloskopem I płytka drukowana I różne I porady I  


1. Filtry sieciowe
2. Akumulatory żelowe - eksploatacja

Filtry sieciowe

Filtry sieciowe są skuteczne w tłumieniu wysokich częstotliwości które przedostają się do sieci energetycznej. Są stosunkowo łatwe do wykonania przez nawet mało zaawansowanego elektronika. Przedstawiam schematy i opis dwóch konstrukcji - prostej i bardziej zaawansowanej przedstawionej w czasopiśmie "Radioelektronik" w latach 80-tych.. Koszt wykonania takiego filtru jest niewielki, szczególnie gdy porównamy ceny jakie każą sobie płacić za podobny produkt producenci.

Dwie cewki i...

dwa kondensatory, rezystor, trochę przewodów oraz plastikowe pudełko jest nam potrzebne do wykonania tego filtru. Tłumienie częstotliwości zaczyna się od około 100 kHz, kończy na kilkuset MHz. Zależne jest to od konstrukcji filtru, lepsze parametry ma ten bardziej skomplikowany. Tłumienie zakłóceń o różnej częstotliwości w paśmie tłumienia filtru wynosi 40-70 dB.
Cewki indukcyjne są nawinięte na pierścieniowych rdzeniach ferrytowych drutem nawojowym o średnicy zależnej od obciążenia. Dla mocy do 450 W (prąd 2A) przewód powinien mieć średnicę ok. 1.2 mm. Uzwojenie cewki w przybliżeniu wynosić będzie 40 zwojów nawiniętych na rdzeniu o średnicy ok. 16 mm. Można zastosować rdzenie kubkowe. Kondensatory powinny być dobrej jakości (styrofleksowe lub podobne) na wysokie napięcie, przynajmniej 630 V. Powinniśmy poddać je próbie, podłączając na kilka dni do sieci. Elementy montujemy na izolacyjnej płytce w szczelnym pudełku plastikowym, które możemy zamontować na wyjściu kabla zasilającego nasz wzmacniacz czy odtwarzacz CD.

Lepszy, lecz bardziej skomplikowany.

W filtrze tym wejście jest dokładnie odizolowane od wyjścia, przez co tłumienie bardzo wielkich częstotliwości jest o wiele bardziej skuteczne. Pudełko w którym są zamontowane elementy filtru powinno być wykonane z blachy aluminiowej, miedzianej lub cynkowanej o grubości 1-1.5 mm i podzielone na cztery części. Poszczególne elementy filtru umieszczamy w oddzielnej komorze, zgodnie ze schematem. W ściankach należy wykonać dobre przepusty z materiału izolacyjnego, lub zastosować kondensatory przepustowe (są takie) o niewielkiej pojemności. Obudowę metalową należy zamknąć w opakowaniu z materiału izolacyjnego. 
Budowa filtru jest symetryczna, dlatego należy stosować oddzielny przewód (szynę) uziemiający, który łączymy z dobrym uziemieniem. Jeżeli na wyjściu dodamy szybki warystor typu MOV, uzyskamy dodatkowo ochronę przeciwprzepięciową. Przy wyjściu szyny uziemiającej można także zastosować wyłącznik którym w razie potrzeby przerwiemy pętlę masy, co czasami zmniejsza przydźwięk sieciowy czy inne zakłócenia .

Uwaga! Ponieważ na elementach filtru występuje pełne napięcie sieci, należy pamiętać o dobrej izolacji wszystkich elementów, najlepiej filtr umieścić w dobrze izolowanej puszce.


Akumulatory żelowe - kilka uwag o eksploatacji

Akumulatory żelowe są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne. Można je kupić na aukcjach internetowych (najtaniej), w sklepach elektrycznych, elektronicznych a także  motoryzacyjnych. 
Są to akumulatory ołowiowe, kwasowe (jak w samochodach), ale o specjalnej konstrukcji, tak że praktycznie nie wymagają obsługi ( poza systematycznym ładowaniem, oczywiście). Mogą pracować w dowolnej pozycji, nawet "do  góry nogami". Nie wymagają odpowietrzania, ponieważ wydzielający się podczas pracy gaz jest absorbowany dzięki odpowiednim absorberom wewnątrz obudowy. 
Do wad tego typu akumulatorów należy m.in. to, że w niskich temperaturach tracą sporo na pojemności, a zbyt wysokie temperatury skracają ich żywotność. Najlepiej pracują w temperaturze pokojowej. Podczas projektowania, pamiętajmy o odsunięciu ich od grzejących się radiatorów czy transformatora. Gwarantowany czas pracy to ok. 5 lat.

Przed zamontowaniem do urządzenia należy akumulatory prawidłowo naładować, zgodnie z instrukcją producenta. 
Napięcie świeżo naładowanego akumulatora 12-woltowego powinno wynosić ok.13,5V (lub nieco więcej, zależy od napięcia  pracy ładowarki). 
Wszystkie akumulatory powinny mieć zbliżone napięcie, jeżeli napięcia zbytnio się różnią (są niższe)  jest to sygnał, że akumulatory nie zostały prawidłowo naładowane lub są zużyte.

Jeżeli akumulatory pracują w połączeniu szeregowym to układ taki ma pewną wadę - na wskutek różnic w budowie, nierównomierne tracą pojemność. Skutkuje to tym, że po naładowaniu mają różne napięcie końcowe. 
Stąd należy co kilka miesięcy zmierzyć napięcie  każdego akumulatora woltomierzem i  jeśli występują różnice napięć, doładować je indywidualnie (do max 14,4V, każdy).

Akumulatory mogą pracować w dwóch trybach: okresowej i buforowej. 
Okresowy tryb pracy, to po prostu tryb pracy, a następnie ładowanie. W tym trybie napięcie ładowania powinno wynosić  14,4 -15 V (dla akumulatorów 12-voltowych) a prąd nie powinien przekraczać 0,3C (C - pojemność, np. 7Ah, czy 12 Ah), chociaż zalecane jest ładowanie prądem 0,1C (czyli nie więcej niż 0,7A).
Podczas pracy buforowej akumulator przez większą część czasu jest ładowany, natomiast pracuje w razie potrzeby (jak np. w UPS-ach, alarmach, kasach fiskalnych). Napięcie ładowania stosuje się  nieco niższe, 13,8V a prąd ładowania nie powinien przekraczać 0,05C (czyli nie więcej niż 0,35A dla akumulatora 7Ah). 

Jak poznać że akumulator nie jest w pełni  sprawny?
Sprawny akumulator 12-to woltowy, po odłączeniu od zasilania (ładowarki) ma napięcie powyżej 13V, a spadek napięcia następuje bardzo powoli (gdy nie jest obciążony, oczywiście).
Akumulatory o zmniejszonej pojemności szybko się rozładowują podczas eksploatacji, natomiast gdy nie są obciążone, to napięcie samoczynnie spada po stosunkowo krótkim czasie od odłączenia ładowania.  
Gdy eksploatujemy kilka akumulatorów w jednym urządzeniu, to po jakimś czasie ich pracy należy zmierzyć napięcia na poszczególnych akumulatorach - łatwo wtedy oceniać ich stan. Ten mniej sprawny ma napięcie niższe od pozostałych. Według moich doświadczeń różnica 0,5V, czasem 1V jest jeszcze dopuszczalna (w przypadku akumulatorów 12V). 
Jeżeli akumulator nie jest regularnie ładowany, nastąpi utrata pojemności, spowodowana z zasiarczeniem płyt. Gdy zasiarczenie nie jest zbyt duże, akumulator można jeszcze zregenerować. 
Należy go rozładować do granicznego 10,5V a następnie ładować MAŁYM prądem przez kilka dni. Akumulator odzyskuje część utraconej pojemności, chociaż nie każdy udaje się uratować.
Próby regeneracji można dokonać także w przypadku akumulatora całkowicie rozładowanego. W takim akumulatorze napięcie  wynosi 0 V, a zamiast elektrolitu znajduje się czysta woda. Czysta woda, jak wiemy nie przewodzi prądu, tak więc ładowanie nie zawsze jest możliwe. Prąd ładowania w takim akumulatorze jest prawie zerowy, a jeżeli wynosi kilka miliamperów, to jest  nadzieja że uda się "odpalić" proces ładowania. 
Można wtedy próbować ładować początkowo dwukrotnie wyższym napięciem od nominalnego, ale tylko dotąd, dopóki nie wystąpią pierwsze oznaki ładowania, czyli prąd zaczyna szybko rosnąć. Wtedy zmniejszamy napięcie ładowania do takiej wartości by prąd nie przekraczał granicznego 0,3C, a lepiej, 0,1C. Potem zmniejszamy ładowanie do zalecanej wartości i akumulator ładujemy przez dłuższy czas, nawet kilka dni, małym już prądem. Zresztą regulacja prądu zachodzi samoczynnie, bowiem w miarę ładowania akumulatora prąd ładowania jest coraz mniejszy.
Jeżeli prąd ładowania  po jakimś okresie nie zmniejsza się, a  bywa że ROŚNIE, to znak, że akumulator jest uszkodzony -  ma wewnętrzne zwarcie. Wewnętrzne zwarcia spowodowane odpadnięciem masy czynnej, są częstą  przyczyną uszkodzenia akumulatora. Taki akumulator nie nadaje się do użytku - rozładowuje się samoczynnie.

Podczas regeneracji niesprawnych akumulatorów przydaje się ładowarka z regulacją napięcia ładowania oraz woltomierz i amperomierz.

Bezpieczeństwo:

Zanim zaczniesz pracować z wysokimi napięciami, poczytaj o skutkach działania prądu na organizm człowieka na stronie "Bezpiecznie!"

Urządzenia elektroniczne zwykle są zasilane z sieci 230V. 
Napięcie sieciowe jest niebezpieczne, dlatego stosuj przemyślane rozwiązania swoich konstrukcji tak, by nie narazić siebie i innych użytkowników na porażenie prądem elektrycznym! 
 


moje projekty  >> nie tylko lampowe >
  I bezpiecznie! I zasilacz preampa I wzmacniacz na LM I hybryda słuchawkowa I opóźniacz I ładowarka I podstawki I pomiary oscyloskopem I płytka drukowana I różne I porady I  


powrót do góry >

I strona główna I audio-retro I moje projekty I w wolnym czasie I warto odwiedzić I  

©  2000 - 2012 | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone